چیزی پنهان تر از حق و آشکارتر از باطل

و علم کلام یا آمیخته شدن و گرایش علمای مسلمین در فلسفه ی یونانی ، میدان بسیار بزرگی از رقابت فرقه های مسلمان بوجود آورد تا بدانجا رسید که همدیگر را به کفر متهم کردند.و علمای هر فرقه ای در تاویل آیات قرآن پیشی گرفته ، و آنچه موافق هوای خودشان بود آن را با قواعد فلسفه یا عقیده ای که به آن داشتند همسان و هم ردیف کردند.پس خود را به عنوان ائمه ی کتاب قرآن قرار دادند و نه اینکه کتاب امام آنها باشد.و از کتاب پیشی گرفتند ، بعد از این که عترت را پشت سرگذاشتند گمراه شدند ، همچنین که امیرالمومنین می فرمایند :

– و بعد از من بر شما زمانی خواهد آمد که در آن هیچ چیزی پنهان تر از حق و آشکارتر از باطل و بیشتر از دروغ بستن بر خدا و رسولش نخواهد بود ، و در نزد اهل آن زمان متاعی بی ارزش تر از قرآن اگر تلاوت شود آنگونه که باید تلاوت شود ، نیست و پر مشتری تر از آن اگر تحریف شود نخواهی یافت و در سرزمینها چیزی نامأنوس تر از معروف (خوبی) و مأنوس تر از منکر (بدی) نخواهی یافت . حاملان کتاب ، کتاب را پشت سر خود انداختند و حافظان کتاب آن را فراموش کردند ، پس در آن زمان ، قرآن و اهلش طرد شده و کنار گذاشته می شوند و دو رفیق که در یک راه با هم هستند و هیچ پناهگاهی آنها را پناه نمی دهد پس در آن زمان قرآن و اهلش در میان مردم هستند ولی نه در بین تجمع و همراهشان ، زیرا که گمراهی و هدایت یکجا جمع نمی شوند ، مردم بر فرقه فرقه شدن و کنار گذاشتن جماعت با هم توافق کردند . گویی که آنها ائمه کتاب (قرآن) هستند نه اینکه کتاب ، امامشان باشد.پس در نزد آنها از (قرآن) جز اسمش چیزی باقی نخواهد ماند و از آن جز خط و حرکاتش را نمی شناسند ، و از قبل چه بلاهایی که بر سربندگان صالح خدا نیاوردند و راستگویان را متهم به دروغ کردند و برای کار خیر پاداش کار شر قرار دادند (نهج البلاغه ج2 ص 41)

و چه گمراهی ای از این بزرگتر که از وصیت رسول خدا (ص) در (حدیث ثقلین) مشهور اعراض نمودند که از آن پیشی گرفتند . (طبق احادیثی از اهل سنت و شیعه در معروف ترین کتبشان که در خود کتاب کاملا سندیات ذکر شده است)

در آن حال ، مسلمانان حق مبین و روشن را گم کردند و به دنبال کسانی که علم آنها جز زیان چیزی اضافه نمی کند ، رفتند.بعد از روی برگرداندن از آل پیامبر (ص) و رو آوردن به ادله ی عقلی و فلسفه ی یونانی یا علم کلام که به آن استناد و از آن مشتق شده اند اعتماد کردند ، با وجود اینکه در فلسفه ، سفسطه و اشتباهات و مجادلات زیادی وجود دارد. (قیل و قالی) که پایانی ندارد و بیشتر آن بیهوده و عبث است و نتیجه و ثمره ای علمی یا عملی در آن وجود ندارد.

و در حقیقت ما حق نداریم در حالی که در مادیات رشد کرده ایم و بسیاری از ما از عقل کامل بی بهره ایم و آنچه نزد ماست سایه آن است (عقل کامل انبیاء و اوصیاء هستند) ، که در مورد حی قیوم ، یعنی خداوند تبارک و تعالی جل شانه گفتگو کنیم مگر در محدوده ای که در قرآن و حدیث پیامبر (ص) و آل اطهار (ع) باشد.و آن درباره ی خداوند تعالی است و او چیزی نیست مگر این که وحی است که به او وحی می شود که در مورد این موضوع ملا صدرا (رح) در کتاب شواهد ربوبیه توضیح داده است.

و کسانی که ادعای حجج عقلی می کنند ، در حالی که خودشان دچار اختلاف هستند ، بدانند که اگر آنها به معنی واقعی عاقل بودند با همدیگر اختلاف نداشتند.زیرا عقل یکی است و آن : رسیدن فرزند آدم به آن است تا نفس خود را تعقل کند و پروردگارش را بشناسد و او عالم کلی است که در آن منافاتی وجود ندارد.

حق تعالی فرمود : – او کسی است که شما را از خاک آفرید، سپس از نطفه، سپس از علقه (خون بسته شده)، سپس شما را بصورت طفلی (از شکم مادر) بیرون می‌فرستد، بعد به مرحله کمال قوّت خود می‌رسید، و بعد از آن پیر می‌شوید و (در این میان) گروهی از شما پیش از رسیدن به این مرحله می‌میرند و در نهایت به سرآمد عمر خود می‌رسید؛ و شاید تعقّل کنید!

اما آنچه همه ی بنی آدم در آن مشترک هستند سایه ای از آن عقل است ، و یا نفس انسانی و نه عقل حقیقی . و این نفس در عالم ملکوت موجود است و آن بطور کامل عالم متنافیات است . همانند عالم شهادت ، و لیکن بدون ماده یا از آن مجرد شده است.
در مورد معنی آن ، حضرت مصطفی (ص) فرمودند :
– اگر شیاطین حول قلب ان آدم نمی چرخیدن جهت نگاه او ، رو به ملکوت آسمانها بود. (بحارالنوار ج56 ص 163 ، مستدرک سفینه البحار ج8 ص 572 ، العلم فی الکتاب والسنه ص120)

یعنی اگر انسان خود را برای رضای خداوند خالص کرد ، به ملکوت آسمانها نظر خواهد کرد.
و با توجه به این که جوهر و ذاتی که در نزد ماست تنها سایه ای از عقل است که انسان را قادر به ادراک زیادی از قوانین عالم ماده می سازد ، و شاید مقداری از عالم ملکوت را نیز درک کند.لکن قادر به شناخت عالم عقل نیست ، زیرا که آن بالای اوست ، مگر با رسیدن به آن.و به آن نمی رسد مگر بنده مخلص خداوند که ندای پروردگارش را لبیک گوید (اقبل – رو کردن به اقبال) . بعد از اینکه در عالم مادی رشد کرد و ادبار نمود .

– صفحات 38 تا 40 کتاب فتنه ی گوساله – جلد دوم ، نوشته ی سید احمدالحسن ع ، وصی و فرستاده امام مهدی ع و حضرت عیسی ع

لینک دانلود این کتاب با حجم 1 مگابایت

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: